ÚTICÉL - KOREA

Erődfal Szöul körül

Erődfal Szöul körül

A Szöul történelmi várost körülvevő erődfalat 1395-ben, Taejo király uralkodása idején kezdték építeni, és közel százezer fiatal férfi munkája eredményeként két év alatt készült el. A Szöult körülölelő négy hegyen - Bugaksan, Naksan, Namsan, és Inwangsan - húzódott végig. 1396 és 1398 között épült meg rajta nyolc kapu - négy főkapu: Heunginjimun (Keleti kapu), Donuimun (Nyugati kapu), Sungnyemun (Déli kapu), és Sukjeongmun (Északi kapu) és négy kiegészítő kapu: Souimun (délnyugati), Changuimun (északnyugati), Hyehwamun (északkeleti) és a Gwanghuimun (délkeleti). Ezek közül hat ma is létezik, a nyugati és a délnyugati kivételével - ezek valamikori helyét emlékmű, emléktábla jelzi.
A 15. század közepén, Sejong uralkodása alatt nagyszabású felújítási munkák zajlottak, az addigi közepes nagyságú kerek kövekből épített falrészek melletti földes falszakaszokat szögletes kövekből épített falakkal cserélték fel.
Jelentős helyreállítás Sukjong király uralkodása alatt, 1704-ben volt, amikor a falat egységes burkolólapokkal borították be.

kr9-seoul-fortress-wall.jpg

seoul-fortress-hike-2-2.jpg

A várfal teljes hossza 18,6 km volt, ma 12 km-es szakasza van meg, amelyet 1963-ban Dél-Korea tízes számú történelmi emlékhelyévé nyilvánítottak. Az elmúlt századokban megsérült, sőt helyenként megsemmisült falrészeket újjáépítették. A vár- avagy városfal bejárására túrákat indítanak, ezzel nemcsak a sokszor gyönyörű kilátás élvezhető, de lehetőség nyílik a környékbeli látnivalók megtekintésére is.

img_map.jpg

p6050128.JPG

A déli kapu 2008. február 10-én gyújtogatás miatt olyan súlyosan megsérült, hogy szinte megsemmisült. Öt évi munka eredményeként építették újra, 2013. május 4-én nyitották meg a nagyközönség számára. Ez a kapu Dél-Korea egyes számú nemzeti kincse.
A déli és a keleti kapu a legnagyobb, mindkettő közelében forgalmas piac működik (Namdaemun ill. Dongdaemun).

A nagy kapuk

Sukjeongmun (숙정문, Bukdaemun - Északi Nagy kapu, Szabályos Ünnepi Kapu), amely a királyi palota és egyben a Kék Ház közelében fekszik. A beszivárgó észak-koreai ügynökök miatt 1968-ban lezárták, majd 2007-ben újra megnyitották, de ma is magas biztonsági területnek számít, ahol katonák járőröznek, ezért megtekintése csak engedéllyel lehetséges.

sukjeongmun_gate_seoul_korea.jpg

sukjeongmun_gate_rear_view_seoul_korea.jpg

sukjeongmun_door_seoul_korea.jpg

sukjeongmun_gatehouse_seoul_korea.jpg

Heunginjimun (흥인지문, Dongdaemun - Keleti Nagy kapu, Növekvő Jóakarat Kapu) 1398-ban, Taejo király idejében épült, 1869-ben építették át a mai formájára. 2011 augusztusában a rekord mennyiségű csapadéktól megsérült. 2007-ben megkezdődött a kapu környékén elhelyezkedő Dongdaemun piac felújítása, átépítése a világhírű építész, Zaha Hadid tervei alapján. Elkészülte után ez a rész az egyik legjelentősebb látnivalója lesz Szöul belvárosának.

800px-americana_korea_big_east_gate_seoul.jpg

heunginjimun_gate_side_view_seoul_korea.jpg

heunginjimun_gate_seoul_south_korea.jpg

A Sungnyemun (숭례문, Namdaemun - Déli kapu, Magasságos Ünnepségek Kapuja), ahogy már fentebb szót ejtettem róla, a 6,1 méter magas kapu pagoda stílusú farésze a lángok martaléka lett. A keleti kapuhoz hasonlóan 1398-ban épült, 1447-ben, Sejong uralkodása idején építették át. A többitől különbözik abban, hogy neve függőlegesen elhelyezett handzsa írásjeleken olvasható. Építésének idején a tűz már majdnem elérte a Gyeongbokgung palotát, ezért a kapu elnevezésétől (tűz) remélték a palota védelmét.
Ennél a kapunál üdvözölték a külföldi követeket, és ez védte meg a várost az akkoriban még ezen a tájon is élő szibériai tigrisektől.
A 20. század elején a mellette húzódó falakat lebontották a városi közlekedés hatékonnyá tétele érdekében. 1907-től lezárták a villamosvonal építése miatt. 1938-ban a koreai főkormányzó jelölte első számú nemzeti kincsnek, amelyet az 1961-ben megkezdett és 1963. május 14-én befejezett átépítés nyomán elnyert a 2006. március 5-án tartott ünnepélyen.
A Namdaemun a Joseon időszakban.

namdaemun_in_the_joseon_period.JPG

A japán megszállás idején.

nandaimon_in_the_japanese_period.JPG

2008. február 22-én, a tűzvészt követően.

sungnyemun_11_february_2008.jpg

A helyreállítás után ismét ott a függőlegesen elhelyezett felirat.

sungnyemun_signboard_may_2013.jpg

Régi szépségében - a régi kövek felhasználásával újjáépítve.

sungnyemun_gate_front_2013.jpg

A hangulat kedvéért.

Ez hosszabb, a múltat is bemutatja, régi fotókkal, a tűz képeivel, a helyreállítás filmrészleteivel, az abban résztvevő mesteremberek fotóival.

Donuimun (돈의문, Nagy Nyugati kapu, Hűség kapu) ma már csak tábla jelzi a helyét. 1396-ban épült, a 16. századi japán inváziók alkalmával többször leégett, de 1711-ben, Sukjong király uralkodásának 37. évében újjáépítettek. 1915-ben, a japán megszállás alatt elpusztult, de az azt megelőző években készültek róla fotók.
2009-ben nyilvánosságra hozták, hogy Szöul város rekonstruálni szándékozik, de az ezzel járó tervezési és financiális nehézségek miatt 2022-ig eltolták az építés megkezdésének határidejét.

donuimun.jpg

Horace Grant Underwood misszionárius 1904-ben készített fotója.

donuimun_gate_seoul_korea.jpg

Emlékfal a kapu helyén.

donuimun_gate_memorial_seoul_korea.jpg

A négy kis kapu

Changuimun (창의문, Északnyugati kapu, Buksosomun, 북 소문 = Északi Kis kapu, Jahamun 자하문) 1396-ban épült, a Hűség kapuhoz hasonlóan a 16. századi japán inváziók idején leégett, de 1740-ben újjáépítették. Kaputornya jelenleg a legnagyobb a kis kapuk közül.

1_changuimun-gate.jpg

A szarufák közötti belső részen százlábúkat evő csirkék láthatók.

changuimun_gate_artwork.jpg

changuimun_gate_rear_view_seoul_korea.jpg

A Changuimun közelében a Sanmootonge (산 모퉁이) néven ismert kávézó teraszán - a Coffee Prince egyik forgatásának helyszínén - érdemes megpihenni. Szöul egyik legfinomabb kávéját mérik itt, és hozzá bónuszként kapjuk a várfalakra és a környező hegyekre nyíló kilátást.

3_sanmotungee.jpg

Ismerős a bejárat?

73813_20507_172.jpg

Hyehwamun (혜화문, Dongsomun 동소문 = Keleti Kis kapu, Északkeleti kapu), amelyet 1396-ban, építésének idején Honghwamun néven ismertek, és 1511-ben kapta meg mai nevét. Fából készült része a 17-18. században épület meg. A japán gyarmati időszakban közlekedési okok miatt lebontották, majd 1992-ben az eredeti helyénél kicsit északabbra építették újjá.

1024px-hyehwamun_rear_seoul_korea.jpg

Főnixek, a kis madarak ellenségei.

hyehwamun_gate_detail_seoul_korea.jpg

hyehwamun_gate_gatehouse_interior_seoul_korea.jpg

hyehwamun_gate_across_street_seoul_korea.jpg

Gwanghuimun (광희문, Délkeleti kapu, Namsomun 남소문 = Déli Kis kapu) szintén 1396-ban épült, majd a 18. század elején átépítették. Ez volt az egyetlen kapu, amely érintetlenül vészelte át a japán megszállás idejét, azonban a koreai háború alatt nagyrészt megsemmisült. 1976-ban építették újjá - útépítés miatt kicsivel délebbre, mint ahol eredetileg állt. A látogatók be nem mehetnek, de körbejárhatják a részben hozzáépített várfal mentén.

gwanghuimun_gate_back_seoul_korea.jpg

gwanghuimun_gate_front_stonework_of_fortress_wall_seoul_korea.jpg

Souimun (소의문,  Seosomun 서소문 = Nyugati Kis kapu, Délnyugati kapu) 1396-ban épült meg, 1914-ben, a japán gyarmati időszakban bontották le. Helyét emléktábla őrzi.

souimun_gate_historical_image_seoul_korea.jpg

1880-ban így nézett ki.

souimun_gate_seoul_korea_est_1880.jpg

souimun_gate_marker_on_wall_seoul_korea.jpg

seoul_1900x1200-118-f.jpg

fortress-wall-2.jpg

18786785.jpg

photo188960.jpg

4-namsan-park-seoul-fortress-wall-south-korea.JPG

img_3192.jpg

 

 

Szólj hozzá! erőd szöul Tovább
Erődfal Szöul körül Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Híd az úthoz Híd az úthoz
  • Értékőrzés Értékőrzés
  • Amiben Korea egyedülálló a világon - a katolizáció módja Amiben Korea egyedülálló a világon - a katolizáció módja
  • Kalmár játék - kalmárszellem Kalmár játék - kalmárszellem
  • Koreai papírárvák az USA-ban Koreai papírárvák az USA-ban

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr757086613

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) dmz (2) DMZ (1) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard