ÚTICÉL - KOREA

Hagyja a dagadt ruhát másra... koreai hadüzenet a cukornak

Hagyja a dagadt ruhát másra... koreai hadüzenet a cukornak

A Korea Herald április 7-i számában olvasható, hogy Dél-Korea hadat üzent a cukornak. A hadüzenet közvetlenül azután történt, hogy egy friss kormányzati vizsgálat feltárta: a 3-29 év közötti fiatal koreaiak túl sok cukrot fogyasztanak, ami számos egészségügyi probléma előidézője lehet, mint például az elhízás és a cukorbetegség. Az ügyben nyilatkozó kormányzati tisztviselő elmondta, az elérendő cél, hogy a cukor a napi kalóriabevitel legfeljebb 10%-a legyen minden állampolgár esetében. Tehát, ha napi 2000 kalóriát fogyaszt valaki, akkor a cukor ne haladja meg a 200 kalóriát, ami 16 kockacukornak felel meg.

doenjang_korean_food_01.jpg

Töndzsang ccsige (szójabab paszta pörkölt)

Az év elején a témában nagy port kavart Hwang Gyo-ik, a neves koreai szakértő rádióinterjúja. Őt idézi a Korea Herald mai számának írása. A fickó tudniillik nem kevesebbet állított, mint hogy a koreai konyhakultúra civilizálatlan, mivel szinte minden ételben, beleértve a kimcsit is, túl sok a cukor. Állítása szerint nehéz találni más nemzetet, ahol szinte minden kulináris alkotás cukrot is tartalmaz. Szerinte a kevésbé civilizált konyhakultúrákban hajlamosak édesebb ételeket fogyasztani az egészségesebb receptek hiánya miatt.

Látom, amint posztom olvasói idáig jutva enyhe vállrándítással kifarolnak a blogból mondván, kit érdekel a koreaiak kínja, nem élünk ott, nem eszünk koreai ételeket. És ez igaz is, mégis arra biztatom az olvasót, hogy tartson ki.

Az ázsiai ország hagyományos ételei között meglehetősen kevés az édesség, ezért első kérdésünk az lehet: mi okozza az aggodalmukat. Amennyiben egy csöppet tovább gondolkodunk - és olvasgatunk - rá kell jönnünk, hogy a félelem nem ok nélküli. Ezt nem csak az igazolja, amit ottjártunkkor láttunk. Ahogy már korábban is írtam róla, a koreai fiatalok között meglepően sok a gömbölyded alak.

A koreai gasztronómia ugyan valóban nélkülözi a cukrászsüteményeket, ám a hagyományosnak tekinthető ételek, mint például a bulgogi (pulgogi) pácában 8% a cukor, avagy méz, sőt - különös ellentmondásnak tűnhet - a világ egyik legegészségesebb táplálékának kikiáltott kimcsi is tartalmaz cukrot. Ettől a kimcsi még fogyasztandó, mert a cukrot mérsékelve rendkívül egészséges és finom! A koreai ételek többsége egyszerre sós, édes és csípős. Utazásunk alatt kissé hiányoltuk is az itthoni, egyértelműen sósan készített ételeket. Ezek az élelmiszerek önmagukban nem adnának okot aggodalomra, de manapság a koreaiak - a fiatalok különösképpen - egyre gyakrabban fogyasztanak a nyugati világból betolakodó ételeket/italokat, a különféle feldolgozott élelmekről nem is szólva, amelyek meglepően sok cukrot tartalmaznak.

Abban az esetben, ha a napi kalóriabevitel meghaladja a 10%-ot, 39%-kal nagyobb az elhízás valószínűsége, valamint 66%-kal nagyobb az esély a magas vérnyomás kialakulására. A cukor ugyan közvetlenül nem okoz cukorbetegséget, de az elhízás következtében a testben kialakul az inzulinrezisztencia.

A koreai hadüzenet közvetlen előzménye még a WHO jelentés, amely kimutatta hogy 1980-ban világszerte 108 millió, 2012-ben már 422 millió volt a cukorbetegek száma. A koreai Nemzeti Egészségbiztosítási Szolgálat tanulmánya szerint a helyi lakosság 4,2%-ának magasabb a testtömegindexe a 30-nál, míg 2002-ben ez a szám csak 2,5% volt. Drasztikus lépésekre van tehát szükség.

Az intézkedések a következők: csökkenteni a feldolgozott élelmiszerek, a szénsavas italok - ezt betiltani az iskolákban -, a sütemények, kekszek, a rendkívül népszerű tradicionális rizssütemények fogyasztását, kötelezni az élelmiszergyártókat, hogy a termék csomagolásán tüntessék fel a felhasznált cukorfélék mennyiségét.

Elsődlegesnek tekintik, hogy visszatartsák a kisgyermekek feldolgozott élelmiszerfogyasztását. Ezt követi a szándék, hogy olyan receptekkel ismertessék meg az embereket, amelyekben nincs, vagy csak nagyon kis mértékben van cukor, akár a hagyományos ételekben felhasznált édesítőszerek csökkentését is ide lehet sorolni.

A mai írás európai példákat hoz fel: a cukorbevitel hajmeresztően magas, 25% Portugáliában, 17% az Egyesült Királyságban és Spanyolországban, 12% Svédországban és Dániában. Megemlíti Norvégiát és Magyarországot, ahol 7-8%.

Aki idáig kitartott, most elégedetten nyugtázza, hogy mi milyen jól állunk a kérdésben, de én nem osztom a nézetet. Gondoljuk csak végig, ha az utcán járunk, milyen lehetőségek kínálkoznak arra, hogy útközben valamivel elcsitítsuk éhségünket. Van-e lehetőségünk valamilyen egészséges táplálékot vásárolni, ha elindulás előtt nem volt módunk otthon enni valamit? Tapasztalatom szerint lépten-nyomon pékségekbe botlunk, amelyekben rendkívül egészségtelen, fehér lisztből, jó sok cukorral előállított pékáruk kínálják magukat.

Amennyiben ezeket elkerüljük, betérhetünk valamelyik amerikai eredetű gyorsétteremlánc helyiségébe, ahol nem kevésbé ártalmas csodák várnak ránk. Olajban sült krumplival körített hamburgerek, amiket agyoncukrozott szénsavas üdítővel öblíthetünk le. Ismerek sok olyan családot, amelyben a gyerekek számára "ünnepi esemény", amikor elviszik őket a "mekibe". Erről most eszembe jutott az a városi legendának tekinthető eset, amikor valaki hosszú utazás után hazatérve az otthoni hűtőben árválkodó hamburgert tökéletesen fogyasztható állapotban találta, azaz a műremek minden természetes alapanyagot nélkülözött, hiszen amúgy az a több hét alatt még hűtve is megromlott volna.

Örömteli ugyan, hogy az utóbbi években szaporodnak az egészséges ételeket kínáló helyek, de ezek még ma is csak cseppek a tengerben, általában ezekben lassabban jutunk hozzá az ennivalóhoz, ráadásul többnyire drágábbak, mint a fent nevezett "vendéglátóipari egységek" termékei.

Múltkor egy gyermekek számára megrendezett összejövetelen voltam. Az általános iskolás fiúk-lányok többféle sporttevékenységet végeztek a délelőtt folyamán, így jogosnak tűnt a feltételezés, hogy hadseregnyi helyben készített, aránylag egészségesnek mondható szendvics fog elfogyni. Néhány felnőtt kísérő azonban bolti kekszféléket hozott, és legnagyobb meglepetésünkre az úszásban és futásban kiéhezett gyermekek a szendvicsek helyett ezekre az édességekre vetették rá magukat. Ehhez vannak szokva - sajnos.

Nem fontos nekünk, hogy mi a helyzet Dél-Koreában, annál fontosabb, hogy mi a helyzet nálunk. Milyen étkezési kultúrát tanítunk gyerekeinknek? Milyen jövőt biztosítunk nekik? Tartósítószerek, hozzáadott, finomított cukrok, fehér liszt helyett megszerettetjük-e velük a friss zöldséget-gyümölcsöt, az egészséges ételeket, amelyekben megfelelő a szénhidrát, cukor és fehérje aránya? Ehhez elengedhetetlen, hogy magunk is ilyen módon táplálkozzunk, ahogy az is fontos lenne, hogy az utcán járva ne a vacak ételeket forgalmazó helyekre térjünk be gyerekkel, vagy anélkül.

A mi chipsadónk nem egyedülálló, s mint látjuk, Ázsiában is gondolkodnak.

Van olyan hely a világban, ahonnan "kinézték" az egyik legismertebb gyorsétteremláncot.

Sajnos, nem mi.

 

Felhasznált irodalom:

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20160407000722

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20160513000529

http://www.thegranitetower.com/news/articleView.html?idxno=466

http://www.origo.hu/egeszseg/20120206-a-fertozeseknel-is-veszelyesebb-a-cukor.html

http://www.erzsebetrosta.hu/Egyeb-erdekes-irasok/cukor-csapdak-a-tulzott-cukorfogyasztas-kockazatai.html

http://antalvali.com/cukor-mint-orvossag-amely-halal-fuszere.html

 

6 komment cukor élelmiszerek Tovább
Hagyja a dagadt ruhát másra... koreai hadüzenet a cukornak Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
6 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Nem én írtam... Nem én írtam...
  • Isten éltessen! Isten éltessen!

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr638716850

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Asidotus 2016.05.15. 23:44:18

A gyerekek jóval több cukrot igényelnek, mint a felnőttek, rájuk nem vonatkozhatnak ugyanazok a táplálkozási alapelvek (legalábbis a cukor esetében). A sokat mozgó (a cikkben szereplő gyerekek) az agyukat is többet használják, ami ráadásul még fejlődik is, és az agy elsődleges üzemanyaga cukor.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy a gyerek cukron éljen, de egy sportoló, izgő-mozgó iskolás több cukrot megehet, mint egy irodista droid felnőtt
Válasz erre 

midnight coder 2016.05.16. 11:32:46

Mekkora poén lesz, amikor majd 20 év múlva kiderítik a brit tudósok, hogy amit ma egészséges táplálkozásnak és életmódnak gondoltunk többet árt mint használ.
Válasz erre 

cinke56 2016.05.16. 11:45:45

A brit tudósok bármire képesek. :) Ennek ellenére és ettől függetlenül meggyőződésem, hogy a ma ránk zúdított élelmi szemét - benne a rengeteg finomított cukorral, a fehér liszttel és a nagyszerű íz- és állományfokozókkal roppantul egészségtelen. Egye csak a köznép, hadd hulljon a férgese! - gondolják. Ez is egyik módja, hogy a népesség lassanként elérje az 500 milliót, ami - mint a jogosan fenntartásokkal kezelt - nagy emberek, mint például Bill Gates, Rotschild, Rockefeller szerint elérendő cél. Persze nem csak ez az egy módja van annak...
Válasz erre 

Sia 2016.05.17. 09:03:30

Azért antalvalit forrásként használni.... Áltudományos pénzszerző weboldal, aminek egyetlen célja, hogy riogassa az embereket, majd a saját webáruházában árult "egészséges alternatívákra" hivatkozzon. .... A kimchi természetes módon elforduló cukrokat tartalmaz, egyébként, a hagyományos recept ugyanis koreai körtét használ. A finomított cukor Koreában elég sokáig luxustermék volt. A mézet pedig elvétve használták, mert szintén drága mulatság volt, a mézes sütemények fogyasztását a Csoszon-korban törvény szabályozta, csak ünnepnapon lehetett enni, aki megszegte, azt megbotozták. A cukor önmagában nem egészségtelen, és a koreaiak problémája sem abból ered, hogy a bulgogira öntött fél deci pácnak a 8%-a cukor. :))) A koreaiak problémája a begyűrűzött nyugati édességek, amik alapján kifejlesztették a saját édességeiket (bbungoppang és társai). Nem lehet azt mondani, hogy a koreai gasztronómiában nincsenek édességek. Ami 50-60 éve a gasztronómia része, az bizony koreai gasztronómia. Ahogy itthon se tekintjük pl. a túró rudit külföldinek, pedig bizony orosz hozdék. Egy szó mint száz, a cikk nagy részével ugyan egyetértek, de nem riogatni kell az embereket a cukorral, mintha valami ádáz ellenség lenne. A cukorra szüksége van a szervezetnek és moderáltan fogyasztva semmi bajod nem lesz tőle, ahogy a fehér liszttől és a feldolgozott élelmiszertől sem. Mindennek a titka a kiegyensúlyozott táplálkozás. Ami nem azt jelenti, hogy vegánnak kell mindenkinek lennie vagy paleodiétásnak, elhagyni a cukrot, meg a lisztet, hogy "egészésges" legyen. A gyerekeknek sem az az ideális, hogy szendvicset tömsz beléjük, és nem kapnak kekszet. Semmi bajuk nem lesz, ha egy egészésges reggelit követően két óra futkosás után megesznek pár darab kekszet, nyugodj meg. :) A koreaiak a nyugati ételeik ellenére is sokkal egészésgesebben esznek, mint mi. A mekis nem romló burgert meg már ezren megmagyarázták tudományosan, utána lehet nézni. Lehetőség szerint ne antalvalinál, hanem valami komolyabb tudományos oldalon, ahol olyanok írnak a tudományról, akik értenek is hozzá.
Válasz erre 

cinke56 2016.05.17. 11:48:19

@Sia: Kedves Sla, köszönöm a hozzászólást. Amennyiben figyelmesen olvasol, talán sikerült volna felfedezned az írásomban a lényeget és a hangsúlyokat. Kommentedből kitűnik, hogy nem annyira a kiegészítés, mint inkább a kritika volt kitűzött célod. Az én célom a jelenség felmutatása volt, és a többi olvasó reményeim szerint meg is látta ezt. A koreaiak táplálkozása korántsem olyan egészséges, mint ahogy te állítod, ma már jellemzően nem a sok évszázados hagyományokon alapuló étkezési szokások jellemzőek, viszont eszméletlen mennyiségben eszik a húst, méghozzá az egészségesnek semmiképpen nem nevezhető, zsíros disznóhúst, és mellette a bizony nagyon sok cukrot tartalmazó pékárukat. Nem véletlen, hogy a koreai kormányzat harcot indított a cukor ellen. Szerintem nem velem, hanem velük kellene vitatkoznod. :)
Válasz erre 

Pepinke 2016.05.17. 12:03:31

@Sia: pontosabban szénhidrátra (is) van szüksége a szervezetnek, ami lehet cukor. Természetesen önmagában nem a cukor a probléma, hanem ha az túl sok az egyéb szénhidrát mellett. A kiegyensúlyozott táplálkozás nálam (és a legtöbb helyen) azt jelenti, hogy a táplálék tartalmaz fehérjét, zsírokat és szénhidrátokat. Utóbbiakat pedig lehetőleg ne a túrós batyu jelentse, hanem valamiféle feldolgozatlan élelmiszer, például valamilyen rízs-féle és/vagy zöldség.
Attól, hogy a szemét élelmiszert kiegyensúlyozzuk valami értékes tápanyaggal, még nem lesz sokkal jobb.
Azt is hozzá kell tenni, hogy manapság a fizikai aktivitás az átlagot tekintve nagyon alacsony, ezért is híznak el sokan, amellett hogy szemetet töltenek magukba.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) DMZ (1) dmz (2) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard