ÚTICÉL - KOREA

Amikor a film formálja a valóságot

Amikor a film formálja a valóságot

A lélek alkotó hatalma
A szív mélyéről kifelé törekszik,
Hogy az emberben isteni erőket keltve
Sarkallja őt az életben nemes cselekedetekre,
Hogy önmagát formálja
Emberszeretetben és emberi művekben.

(Rudolf Steiner)

Egy társadalom - és benne minden egyes ember - fejlettségét az mutatja a legpregnánsabban, hogy fizikai, lelki és szellemi vonatkozásban kiszolgáltatott tagjainak védelmét mennyire tartja szem előtt. A legvédtelenebbek a gyerekek, a mentálisan vagy fizikailag sérültek és az idősek. Mindannyiunk felelőssége, hogy vigyázzunk rájuk.

Az emberek lelkiismeretének felébresztésében mindig fontos szerepe volt a művészeteknek, elsősorban az irodalomnak, ma leginkább a filmművészetnek. Miközben mindennaposan tapasztaljuk, hogy a filmekkel milyen csodásan lehet manipulálni, milyen eredményesen lehet elhülyíteni óriási tömegeket, hála az égnek, olykor születnek olyan alkotások is, amelyeknek célja a bennünk megbújó krisztusi szeretet előcsalogatása.

maxresdefault_13.jpg

Ezért aztán kíváncsian várom az Insane (Come To See Me) c. film bemutatóját, főként pedig a filmben ábrázoltak társadalmi hatását. Vajon az lesz az eredmény, mint a Silenced c. film esetében volt? Vajon a történet kellően felháborítja nemcsak az egyszerű nézőket, hanem a törvényhozókat is, és ebben a különösen érzékeny kérdésben határozottabb fellépés következik? A film tudniillik azt mutatja meg, hogy hiába a megfelelő törvényi szabályozás, ha annak betartásán a hivatalos intézmények nem őrködnek eléggé. A jelenlegi koreai törvény szerint elmegyógyintézetbe két rokon/gondviselő és szakorvosi diagnózis birtokában lehet valakit elhelyezni - mondta el Lee Cheol-ha filmrendező a sajtótájékoztatón. Ugyanakkor azonban egy helyi médium 2015-ös riportjára hivatkozva arról is tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy az elmúlt években számos esetben történt - a szabályok részben vagy egészben való felrúgásával - családon belüli problémák, családi viszályok miatt egy vagy több családtag kényszergyógykezelése.

A főszerepet alakító Kang Ye-won elmondta, hogy még így, hogy csupán szerepet játszott is, felkavaró és fájdalmas volt azonosulnia a megtörtént esemény valódi elszenvedőjével.
Egy fiatal nőt, Kang Soo-aht gyakorlatilag elrabolnak, akarata ellenére pszichiátriai intézetbe zárnak, ahonnan 106 nap elteltével sikerül megszöknie. Egy évvel később Na Nam-soo televíziós producernek egy postai küldeményben megérkezett az a napló, amelyet az elrabolt nő írt.

536312137fa0c.jpg

Akik nem hallottak róla - a Gong Ji-young azonos című regénye alapján készült Silenced c., 2011-ben bemutatott mozifilm, egy Gwangju városbeli siket és hallássérült gyerekek számára fenntartott iskolában történt valóságos eseményekről szól. A 2000-es évek elején az iskolában a diákokat  több tanár részéről éveken keresztül érték szexuális támadások. Az ábrázolt bűncselekmények és a büntetőeljárás nyomán kiszabott enyhe büntetések olyan felháborodást keltettek, amelynek eredményeként 2011-ben újraindították a nyomozást, majd több mint 4 millió ember követelésére a Nemzetgyűlés módosította a kiskorúak és a fogyatékkal élők elleni szexuális bűncselekmények elévülési idejét.

A 4 millió ember, Dél-Korea lakosságának a 8%-a. Nem kevés. Ennyi ember érezte úgy, hogy ebben a kérdésben azonnal tenni kell valamit. A szám biztató. Van remény.

Talán egyszer készül majd egy film, amelyben a koreai időseket állítják a középpontba. Nem azokra gondolok, akik a hagyományok lassú foszladozása ellenére családban, de legalábbis a gyerekeik-unokáik által rendszeresen látogatva és gondozva élnek, hanem azokra, akik magányosan, szégyenletesen alacsony jövedelemből tengetik napjaikat. Dél-Koreában az idős embereknek az állam csak akkor juttat nyugdíjat, ha igazolhatóan nincs olyan rokonuk, aki anyagi támogatást nyújthatna. Amennyire tudom, azt már nem vizsgálják, hogy a tartásra kötelezhető valóban gondoskodik-e rokonáról, sem azt, hogy a rokonok képesek-e kevés jövedelmükből az öregnek juttatni. A nálunk jóval gazdagabb országban 2014-ben az egy főre jutó GDP 28500 USD volt (Magyarországon 10600 EUR), de köztudomású, hogy a dél-koreaiak jelentős része irtózatosan el van adósodva. A sok évszázados alvó társadalomban a koreai háború után olyan gyors változások és gazdasági növekedés indult, amely a lakosság túlnyomó részében az anyagi javak mindenhatóságát tette és teszi a sikeresség mérőszámává. Így a pénzen megvehető dolgokért - és a gyerekek drága iskolákban való taníttatásáért - sokszor erejüket meghaladó hiteleket vesznek fel. Amikor aztán a családfenntartó lapátra kerül, pillanatok alatt dönt az öngyilkosság mellett. A mi nyugati gondolkodásunkkal nem könnyű ezt megérteni. A döntés indoka tudniillik a sikertelenség miatti szégyen. A hitel törlesztésének örömét viszont a család kapja a nyakába.

old-1024x1019.jpg

Miközben a nyomtatott és elektronikus sajtóban mindennaposan olvasunk arról, hogy a magyar nyugdíjasok milyen anyagi terhet jelentenek az országnak, érdemes odapislogni mondjuk Dél-Koreára, ahol az öregeknek a fele él relatív szegénységben. (Az OECD országokban ez az arány 12,6%, Magyarországon 9%. Az értékek számításának módja, hogy az adott országban a 65 év felettieknek hány százaléka él kevesebből, mint az adott országban a háztartások középarányos jövedelmének fele.) 

Az ellátatlan öregek dolgoznak, amíg csak bírnak. Rengetegen élnek nyomortelepeken - persze ezek a telepek nem a híresen gazdag Gangnam kerületben, hanem onnan kicsit távolabb húzódnak meg -, válnak hajléktalanná. Ennek következményeként a tízen-huszonéves korosztályon kívül az idősek között a legmagasabb az öngyilkosság aránya. 

A jelek azonban biztatók. Vannak sokan, akik már látják, hogy a szeretet a legfontosabb.

Vajon nálunk mi a helyzet?

Szólj hozzá! fogyatékkal élők insane silenced koreai öregek kényszergyógykezelések Tovább
Amikor a film formálja a valóságot Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Brazília, a választott haza Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Értékőrzés Értékőrzés
  • Amiben Korea egyedülálló a világon - a katolizáció módja Amiben Korea egyedülálló a világon - a katolizáció módja
  • Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi! Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi!

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr798552900

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) dmz (2) DMZ (1) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard