ÚTICÉL - KOREA

Szent fák

Szent fák

Kert veszi körül a munkahelyemet. Szép kert, az ide látogatók mindig dicsérik. A kert egy oázis a városi rengetegben. Még télen is örömöt ad, nem beszélve a többi évszakról.
Néhány hete kivágtak egy fát. Néztem. A lelkemben megsirattam.
Másnap megint kivágtak egyet.
A szétszabdalt fák törzse egészséges volt nemcsak szerintem, hanem a kertészek szerint is.
- Ecetfák voltak - mondták a kertészek.
- Nem kár értük, hiszen a gyökerük nem lefelé, hanem széltében nő, mindent tönkretesz.
- Különben is, a koronájuk már beteg volt, nem húzták volna sokáig.
Én pedig arra gondoltam, miért, mitől más egy fa, mint egy ember.
Ahogyan a nyomorult, nagybeteg embernél kivárjuk, míg természetesen eléri ennek az életnek a végét, a fák esetében is megtehetnénk ezt.
Megértem azt, amikor a magunk védelmében vágunk ki fát, ha a korhadt törzse, elhalt gyökérzete veszélyt jelent a környezetre. Ez sem bűvöl el, de elfogadom: az ember védi magát.
Sokszor olyan helyzetben is, amikor a higgadt szemlélő világosan látja, a védekező ember nincs veszélyben, mert a "támadó" a gyengébb. A szobába beszabadult rovar félelmet kelt, pedig nem tud ártani. Ezek a fák olyan helyen álltak, ahol semmit nem veszélyeztettek.

Most két fával csökkentették az életünkhöz elengedhetetlenül szükséges oxigént adók számát, és ez akkor is fájdalmas, ha itt csak "cseppben a tengerről" beszélhetünk. Meg hát amúgy is... A fák méltóságteljes, csodálatra méltó kísérői életünknek.

Dél-Korea nem mindenben követendő példa, de a fák kérdésében nagyon is az. Az országban a 35 évig tartó japán megszállás és a koreai háború három éve alatt vészesen csökkent az erdőterületek nagysága. Nyolc évvel a testvérháború után azonban Dél-Koreában megkezdődött az Országos Újraerdősítési Program. Az ötvenes évek közepétől 1962-ig 35, napjainkig 64%-kal sikerült növelni az erdőterületet. A "Fát kivágni gonoszság, fát ültetni hazafiasság." szlogen hatásosnak bizonyult. Megjegyzendő, hogy az erdőterületek növelése nem csupán hazafias cselekedet, hiszen a bolygó egészére jótékonyan hat. A globális felmelegedés megakadályozásának egyik legjobb módja az erdőtelepítés.

forest_healing.jpg

Ez persze nem jelenti azt, hogy ott nem történnek hibák. A 2018-as Pyeongchang-i téli olimpia megrendezése sajnálatosan azzal jár, hogy az 1500 méter magas Kariwangsan területén a Koreai-félsziget egyik legfontosabb erdei élőhelye veszélybe került. Nemcsak a természetvédők, hanem sokan mások is tiltakoztak a "láncfűrészes gyilkosság" ellen: több mint egymillió aláírás gyűlt össze. A természetvédők felmérték az itt található fákat, köztük a mongol tölgy (Quercus Mongolica) itt élő példányait. Ezek a fák a Kelet-Mongóliától Japánig húzódó területen őshonosak, akár 30 méter magasra megnőnek, az itt élők némelyikének kerülete meghaladja a 4 és fél métert.

imposing_trees_dwarf_coservationists_che_in_the_olympic_construction_preview.jpg

Itt található a legnagyobb számban az óriási nyír, a wangsasure, amely csak Koreában él.

wangsasure_tree_preview.jpg

Persze ennek az erdőnek a megsemmisülése egyúttal számos növény- és állatfaj pusztulását is jelenti.

A bájos, nagy szemű repülőmókus...

dad98c98c14d7320f4d4ad0130964e4e.jpg

... és a hiúz került példának okáért veszélybe.

item_50999_1280px_57e3133ede904fce87f77c95b54f148a.jpeg

Az erdőirtást nem sikerült megállítani. Az ötszáz éves erdő megsemmisítésével helyrehozhatatlan kárt okoztak a terület érzékeny ökoszisztémájában. A téli játékok rendezői hiába ígérik, hogy a verseny végeztével helyreállítják a természetes élőhelyet, ez nyilvánvalóan lehetetlen. Pár száz fát az érintett területről más helyre áttelepítettek, ezeket később visszaültetik. Ez azonban elenyésző a kivágott fák számához képest. A visszaállítás azonban nemcsak azért megvalósíthatatlan, mert ilyen kevés egyed marad életben, hanem azért is, mert a termőtalajt megzavarták.
A több száz, olykor egész egyenesen ezer éves fák, mint például a japán tiszafa (Taxus cuspidata) áthelyezése problémás, mert ezek a fák nagyon instabilak, az átültetést talán nem is bírják ki.

5080.jpg

A 15. században "tiltott heggyé" nyilvánított vidék a Joseon korszak és a mai Dél-Korea közötti kulturális folytonosság egyik fontos része. A legutóbbi időkig gyűjtötték itt a hozzértők a királyok gyógyszerét, a ginsenget.

618_348_organizers-of-the-2018-winter-olympics-are-clearcutting-500-year-old-trees.jpg

A sízők véleménye megoszlik. A sí világkupa egyik állomása volt a leendő olimpiai sípálya. Innerhofer aggodalmas, de nem a fák kivágása miatt. A koreaiak a kiszolgáló épületeket ugyanis - a területet védendő - a pályától mintegy negyvenöt percnyi távolságban építették meg. Az 1972-es olimpia győztese, Bernhard Russi azonban megértően nyilatkozott a koreai megoldással kapcsolatban.

Amennyiben sikerült felhergelnem titeket, most megpróbálom megnyugtatni a kedélyeket egy szívet melengető momentummal. Feltételezések szerint az alábbi teafa legalább ezer éves. A Dosim Dawon (zöld tea tanya) területén áll a 4,2 méter magas, 570 centiméter kerületű Camellia sinensis-sinensis. A teaültetvény dísze, természetesen nem erről a fáról gyűjtött zsenge hajtások kerülnek a teánkba. Bár a Korea Millennium néven emlegetett öreg teafa termését is begyűjtik, külön kezelik, gyöngyház borítású dobozba teszik, aranyból készült kanalat mellékelnek hozzá, Ennek a különlegességnek 100 grammja 13000 USD.

dosim_millenium_tree.jpg

Bizakodjunk, hogy a helyreállítás legalábbis vigaszt nyújt majd a jogosan aggódóknak, és reménykedjünk, hogy a fák ott is, nálunk is békében élhetnek, friss levegőt adva az árnyékukban megpihenőknek.

a_copper_butterfly_sips_on_an_oak_tree_in_mt_kariwang-san_preview.jpg

Szólj hozzá! erdő fák ökoszisztéma pyeongchang Tovább
Szent fák Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Brazília, a választott haza Brazília, a választott haza
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Kalmár játék - kalmárszellem Kalmár játék - kalmárszellem
  • Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi! Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi!
  • Isten éltessen! Isten éltessen!

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr858423918

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) DMZ (1) dmz (2) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard