ÚTICÉL - KOREA

Szemléletváltozás Dél-Koreában a házasság kérdésében, vagy valami más...

Szemléletváltozás Dél-Koreában a házasság kérdésében, vagy valami más...

A Korea Herald 2015. március 27-i cikke részletesen elemzi a házasság kérdésével kapcsolatos vélekedések változásait a koreai társadalomban.
Egyre általánosabbá válik, hogy a fiatalok harmincas éveikben szánják rá magukat a házasságkötésre, sokan pedig nem is kötnek házasságot. A jelenség hátterében az az elgondolás áll, hogy nem engedhetik meg maguknak a családalapítást, illetve hogy állásuk - főként a fiatal nők esetében - megőrzése, karrierjük kiteljesítése érdekében nem vállalják a házasságot, gyerekszülést. Pénzügyi aggodalmakkal és a koreai fiatal generáció bizonytalan helyzetével indokolják döntésüket.
A házasságkötések száma évről évre folyamatosan csökken, ma 7,2%-kal kevesebb mint három évvel korábban.
Szakértők szerint ez a tendencia árnyékot vet az országra, a jövő generációinak vállára nagy terheket ró.
Új kifejezés született: Sampo. Samponak nevezik az országban azokat a fiatalokat, akik három dolgot hajlandók feladni: a párválasztást, a házasságot és a gyermekáldást. A Sampo generációról itt olvashattok.
A cikkben több példán keresztül mutatják be a Sampo fiatalokat.

Februárban kezdték a Blue Bird's House c. 50 (!) epizódból álló koreai dráma sugárzását, amely ezt a témát dolgozza fel. 

Gondolom a téma elég bőséges anyagot szolgáltat.

blue-birds-house-poster2.jpg
Az eközben elhangzó érvelések: instabil foglalkoztatási helyzet, diákhitel visszafizetésének terhe, magas lakásárak, túl sokba kerül a gyerekek felnevelése, iskoláztatása.

Az elmúlt két héten, szerda esténként Lengyel Miklós, volt szöuli nagykövet előadását hallgattam a MOM-ban, aki érezhető lelkesedéssel beszélt róla, hogy a "kistigris" már nagy tigrisnek nevezhető, olyan erős gazdasággá vált Dél-Korea. Kérdésre válaszolva elmondta hogy a magasan képzett fiatalok elhelyezkedése nem okoz problémát az országban. Érdeklődve hallgattam, de kedvem lett volna vitába szállni vele - éppen a koreai sajtóban rendszeresen olvasottak alapján.

Ugyanakkor meglehetősen furcsának találom a koreai mentalitást, amely szerint a házasságkötés és gyermekvállalás ilyen mértékben alárendelődik az anyagiaknak. Mi az oka, hogy egy népben elhalványul az emberi élet egyik legfontosabb, legszebb - mellesleg pedig természetesen meglévő ösztönös érzése?

Miért olyan elsődleges, mindent felülütő tényező a pénz?

Nem valamilyen önzés van az egész hátterében?

A cikk egyébként egy 2002-es mozifilm említésével indít. A Marriage Is a Crazy Thing c. provokatív film nagy vihart kavart annak idején. A főszerepekben Kam Woo-Sung (A király és a bohóc - Jang-Sang) és Uhm Jung-Hwa látható. Az ifjú nő házasságot köt egy jómódú orvossal, de megtartja a titkos viszonyt korábbi szerelmével.

uyyi6xk.png

Kedvcsináló:

A Korea Herald ugyanazon a napon hoz példát arra is, hogy el lehet rendezni egy házasságkötést a hagyományostól eltérően is. Egy utazni vágyó koreai pár szembeszállva a családdal, illetve meggyőzve a családtagokat, egyszerű és pénzkímélő esküvőt szervezett magának annak érdekében, hogy valóra válthassák vágyukat. Így egy teljes hónapra el tudtak utazni Dél-Amerikába, bejárták Kolumbia, Kuba, Ecuador, Chile és Argentína izgalmas vidékeit.

A cikket itt olvashatjátok el.

20150327001328_0.jpg

Nézzük meg, mi a szokás Dél-Koreában az esküvő kérdésében. Gyakran merül fel a kérdés, miért szükséges a szülők bevonása, ezzel együtt pedig az egyetértésük a fiatalok házasságkötésénél.
Egyszerű a magyarázat, csak meg kell vizsgálni, mivel jár egy szokásos eskövő.
Egy mainstream esküvőre nagyjából 100 millió wont költenek el a házasulandók. Ez tartalmazza a lakás, az eljegyzési (elköteleződési) ünnepség, a családtagoknak vett esküvői ajándékok, az esküvői szertartás, a menyasszonyi ruha, stb. és a nászút költségeit.

korea-jang-hyuk-002.jpg

Mivel a koreai fiatalok havi jövedelme átlagosan 3,1 millió won, ezt a hatalmas összeget nem képesek összegyűjteni, így általában a szülők fizetik - akik gyakran nem engedhetnék meg maguknak ezt, hiszen nyugdíjasok, vagy hamarosan azok lesznek. Ezért sokan a nyugdíjalapjuk nagy részét használják fel, utána pedig marad az aggódás a saját és házastársuk jövője miatt.

A megkérdezett 50 éven felüli koreaiak 64 százalékának legnagyobb pénzügyi gondja gyermekeinek házasságkötése.
300 fős felmérésben 75,3 százalék nyilatkozta azt, hogy támogatta, vagy szándékában áll támogatni gyermekének esküvőjét, 65,3 százalék úgy gondolja, ez kötelessége egy szülőnek.

Gyakoriak az esküvő előtti konfliktusok a házasulandók és családjaik között. Amennyiben nem azonos anyagi körülmények között élő családokról van szó, az egyik oldal elvárásai megoldhatatlan gondokat okozhatnak a másik oldalon.
Egy Park nevű 30 éves nő elmesélte, hogy ügyvéd vőlegényének anyja annak fejében hogy ők biztosítják az ifjú pár számára a házat, azzal állt elő, hogy a lány szülei vásároljanak fiának egy Mercédest. (Az eskövői költségek megosztása úgy történik, hogy a fiú családja gondoskodik a lakásról, a lány családja vesz nagyjából a lakás ára 10 százalékának megfelelő összegben ajándékot) A szülők, akik örültek hogy lányukat egy jómódú ügyvéd veszi el, banki hitelből teljesítették a kérést, de a történet itt még nem ért véget. A következő kérés azt volt, hogy vegyenek leendő vejüknek drága, márkás luxus órát.

A továbbiakat itt olvashatjátok.

Szóval ilyen a koreai valóság egy kicsinyke szelete.

Nem könnyű megérteni miért érzik kötelezőnek erejükön felül költeni még akkor sem, ha tisztában vagyunk azzal, sokan nálunk is hasonlóképpen tesznek.

Valahol lakni kell, ez tagadhatatlan, de talán lehet költségkímélőbb megoldást is találni, aztán majd a fiatalok vesznek jobb lakást, ha megkeresik a rávalót.

A többire pedig csak azt tudom mondani:
Nem az esküvőnek, hanem a közös életnek kell csodálatosnak lennie.

Szólj hozzá! korean wedding Tovább
Szemléletváltozás Dél-Koreában a házasság kérdésében, vagy valami más... Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Nem én írtam... Nem én írtam...
  • Kedves Phenjan - dokumentumfilm az Észak-Koreába "hazatérőkről" Kedves Phenjan - dokumentumfilm az Észak-Koreába "hazatérőkről"
  • Koreai papírárvák az USA-ban Koreai papírárvák az USA-ban
  • Ride Away - filmajánló és ráadás Ride Away - filmajánló és ráadás
  • Japánok koreai szívvel - Asakawa Takumi, Asakawa Noritaka és Yanagi Soetsu története Japánok koreai szívvel - Asakawa Takumi, Asakawa Noritaka és Yanagi Soetsu története

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr157316076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) DMZ (1) dmz (2) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard