ÚTICÉL - KOREA

A múlt tanít a jelenben élni - konfucianizmus táblanyomatokon

A múlt tanít a jelenben élni - konfucianizmus táblanyomatokon

A táblanyomat meghatározása a wiki szerint: A táblanyomat magasnyomású sokszorosítási eljárás a nyomtatás feltalálása előtti időkben. A nyomtatandó szöveg tükörképét fametszetszerűen fatáblákra vésték, festéket vittek fel rá és így nyomtatták. Főként aprónyomtatványok készültek ezzel az eljárással, de kisebb terjedelmű könyveket is nyomtattak, például donatusokat (latin nyelvtanokat) és képes könyveket sokszorosítottak ebben a formában, ezenkívül szentképeket, naptárakat és kártyákat is. A táblanyomat a nyomtatott könyv elődje.
A táblanyomatok a 15. század első negyedében jelentek meg Európában. Az első ismert európai táblanyomat a Brüsszeli Madonna (1418). Hamarosan szentképeket is készítettek ilyen módon, amelyeket búcsúkban árusítottak, de világi felhasználása is gyorsan terjedt: a szentképekkel egy időben kezdték a kártyák sokszorosítását. Egymás mellett jelenik meg a szent és a profán, ahogy Mircea ELiade írja: „A szent és a profán a világban-lét két módja, két egzisztenciális helyzet, amelyeket az ember történelme során alakított ki.”
A képen a Biblia Pauperum (Szegények Bibliája) egyik oldala. Sok kép, kevés szöveg jellemezte.

barnemord-pauper.jpg

Egy kis kitérő a képzőművészet világába.
A képzőművészetben a fába vésett képet nevezzük fametszetnek, Európában a 15-18. századig így készültek a magasnyomással sokszorosított képi ábrázolások, illetve rézmetszettel, ami viszont már mélynyomás, és egyben lehetett nyomtatni a szöveggel. A legnagyobb művészeként Albrecht Dürert tartjuk számon, de például Albrecht Altdorfer, Lucas Cranach és ifj. Hans Holbein is kiemelkedő alkotó volt. A fametszés a német területen indult útjára, majd elterjedt Európa más részeire is.

albrecht_durer.jpg

Európán kívül főként a japán fametszés vált világhírűvé, egyik nagy művésze Kitagava Utamaro. Alkotásai eljutottak Európába is, és nagy hatást gyakoroltak az impresszionistákra.

kitagawa_utamaro_-_toji_san_bijin_three_beauties_of_the_present_day.jpg

A műfajnak másik - késői - japán művelője Katsushika Hokusai, akinek egyik műve Monet-t Kert Sainte-Adresse-ben c. képének megfestésére ihlette.
A képen a széles körben ismert A nagy hullám Kanagavánál c. műve.

the_great_wave_off_kanagawa.jpg

Visszatérve a táblanyomatokhoz, nézzük meg, mi volt a helyzet Európán kívül? "Mind a papír mind a táblanyomatok eredetét Kínában kell keresnünk. A kézírásos és a nyomtatott könyvek közötti átmenetet a fadúcos táblanyomatok jelentették. Az első táblanyomat az 1. század táján készülhetett, ahol tussal bekent tégla- és kőfeliratokról készítettek papírlevonatot. A legrégebbről fennmaradt a mahájána mitológia egyik forrása, a Gyémánt Szútra (Gyémánt könyvecske), amely 868-ban készült, szintén fadúcos táblanyomat. A Gyémánt Szútrát Stein Aurél fedezte fel a kelet-turkesztáni Tun-huangban." - írja a wiki.

A Gyémánt Szútrára kíváncsiak itt olvashatnak róla.
Kínától pedig csak egy ugrás Korea.
Mint látható, a Gyémánt Szútra (szútra=tanbeszéd) nem lapokból álló könyv, hanem tekercs.

gyemant_szutra.jpg

A Tripitaka Koreana (팔만 대장경 vagy 고려 대장경) buddhista írásokat tartalmazó, 13. századi, hanja írással készített 81258 kliséből álló gyűjtemény, amelyet a Haeinsa templomban őriznek, és amely Korea 32. számú nemzeti kincse, 1995 óta a világörökség része. Ez a világ legátfogóbb és legrégebbi ép változata a buddhista kánonnak. A táblák földközi-tengeri szigetekről való nyírfából készültek, melyeket a koreaiak kezeltek a fa bomlásának megakadályozására: három évig tengervízben áztatták, majd sós vízben főzték. Ezt követően három évig árnyékos, szélnek kitett helyen szárították. Ezután kezdték a fadúcok faragását. Minden megfaragott mondat után lakkal fedték be az írásjeleket, hogy távol tartsák a rovarokat. A táblákat fém keretbe foglalták. Az egységes stílus miatt, és egyes források is arra utaltak, hogy egy ember faragta a teljes gyűjteményt, de ma már úgy gondolják, hogy egy harminc emberből álló csapat végezte a munkát.

korea-haeinsa_tripitaka_koreana_woodblock_2770-06a.jpg

korea-haeinsa-tripitaka_koreana-01.jpg

0038.jpg

Szintén koreai, szintén táblanyomtatás, de a téma egészen más mint a Tripitaka Koreana. Andongban a Center for the Korean Studies egy Joseon időszakbeli, 64226 nyomókliséből álló gyűjteményt igyekszik tanulmányokban feltárni, rendezni stb. annak érdekében, hogy megértsék az elődök tudatosságát, akik egy konfucianizmus alapján működő ideális társadalom létrehozásán fáradoztak. 

Korábban ezeket a táblanyomatokat nem vizsgálták, az emberek többségének fogalma sem volt létezésükről. A hely, ahol a központ működik, nem véletlen: Andong és környéke mai kifejezéssel élve évszázadokon keresztül oktatási központnak tekinthető, akadémiák és más oktatási intézmények működtek a vidéken, így a város a konfucianizmus központjává vált.
A 64 ezer táblanyomat őrzőhelye.

20141214000292_0.jpg

Jövőre Dél-Korea a gyűjtemény közül számos darabot fel akar vetetni az UNESCO Világemlékezet listájára. Amennyiben sikerrel járnak, ez lesz a második a Tripitaka Koreana után.
A képen Jeong Mong-ju Goryeo-kori tudós, és az ő írása.

20141214000293_0.jpg

"A konfucianizmus lényegében arról szól, hogy az emberi lények élhetnek emberségesen. Azt hiszem, ez a kérdés még mindig egy jó kiindulási pont ebben az egyre inkább komplikált társadalomban." - nyilatkozta Lee Yong-doo, az Advanced Center for Korean Studies elnöke, majd így folytatta: "2015 májusában adnak otthont az ötödik évente megrendezett konferenciának, amelyre négy ázsiai ország tudósainak - Kína, Japán, Vietnam és Korea - részvételére számítanak. A fórum várhatóan megnyitja az utat a táblanyomatok megőrzését és erről készült tanulmányok létrehozását célzó nemzetközi szervezet elindítására, amelyet az ACKS megálmodott."

"Gyerekkoromban is tudtam, hogy [a táblanyomatok] nagyon fontosak. Tudtam, hogy generációról generációra öröklődött ránk, bár én nem tudtam pontosan, mi volt az, és mi az értékük." - mondja Lee Pang-soo, a kilencedik generációs leszármazottja a neves 18. századi Joseon tudósnak, Lee Sang-Jeong-nak. A Lee nemzetség, amelynek most ő a feje, egyike volt az elsőknek, akik adományoztak az ACKS-nek rájuk bízva a birtokukben levő teljes gyűjteményüket 2002-ben: 2890 régiséget, beleértve régi könyveket, dokumentumokat és táblanyomatokat.

Az Oryunhaengsildo táblanyomat - a Koreai Néprajzi Múzeum őrzi.

photo441446.jpg

Ha az Andongban őrzött fadúcokról nem is, de Dél-Koreában járva, a Gyeonggi Tartományi Múzeumban kipróbálhatja, milyen volt a nyomtatás néhány évszázaddal a lézernyomtatók divatja előtt.

Ez egy még autentikusabb, legalábbis igazi szakértő előadásában látható nyomtatás. Hogy nem is olyan könnyű mesterség, az bizonyítja hogy a nyomdászmester is csak többszöri nekifutásra boldogul vele. Végül azért csak rákerül a névpecsétje.

 

Forrás:

Why Confucian printing woodblocks matter. 

[Herald Interview] Making sense of Confucian printing woodblocks

Wood-print exhibit leaves an impression

Szólj hozzá! buddhizmus konfucianizmus andong tripitaka koreana táblanyomat gyémánt szútra haeinsa Tovább
A múlt tanít a jelenben élni - konfucianizmus táblanyomatokon Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Értékőrzés Értékőrzés
  • Our Homeland - filmfelirat  és -ajánló Our Homeland - filmfelirat és -ajánló
  • Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi! Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi!
  • Isten éltessen! Isten éltessen!

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr356985645

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) DMZ (1) dmz (2) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard