ÚTICÉL - KOREA

Frissített - Kárpótlás a komfortnőknek, avagy Japán kapitulált

Frissített - Kárpótlás a komfortnőknek, avagy Japán kapitulált

A szöuli japán nagykövetség épületével szemközt látható ez a szelíd és szomorú nőalak. A szobor a harmincas és negyvenes években szexrabszolgaságra kényszerített koreai nőknek állít emléket, s egyben folyamatos lelkifurdalást okoz az ott jövő-menő japán diplomatákban. Japán ugyan hivatalosan berzenkedett a szobor felállítása miatt, de hiába. Miközben a japánok a szobor eltávolítását szerették volna, amely szerintük a megbékélést, a két ország közötti viszony javításának koreai szándékát jelezte volna, a koreaiak egy része további szobrok állítása mellett kardoskodott. Az elmúlt években rendszeresen ismétlődő tüntetések zajlottak, amelyek bocsánatkérést és kárpótlást követeltek a japán háborús bordélyokba kényszerített fiatal nők számára. Közülük ma már alig élnek többen, mint ötvenen.
A magányosan ülő lány, a mellette üresen álló szék jelképezi a tönkrement nők tragikus életét, akik múltjuk miatt egyedül, család nélkül élték le életüket.

japan_nagykovetseg.jpg

A Japán és Dél-Korea közötti évtizedek óta fennálló feszültség egyik oka ezeknek a "komfortnőknek" a története. Ma, azaz ottani idő szerint már tegnap azonban előrelépés történt a kérdésben: a két ország külügyminisztere között megállapodás jött létre. A japánok kárpótolni fogják végre a koreai szexrabszolgákat.

vlcsnap-9765-06-17-08h31m16s957.png

Aki érdeklődik a kérdés iránt, feltétlenül nézze meg az Eyes of Dawn (Eyes of Daybreak) 1991-ben készült filmsorozatot, amelyhez azonban angol felirat csak kereken 20 évvel később készült. A történet 1943-ban, Harbinban kezdődik, és 1951 végén, Észak-Csollában fejeződik be.

Az alábbi videó a kezdet, és ne gondolja senki, hogy a történet előrehaladásával megnyugtatóbb látványban lesz részünk. Ez nem hollywoodi, heppiendet garantáló film.

A japán megszállás és a háború időszakának sokszor emlegetett borzalmait felsorakoztatták: komfortnő szerepébe kényszerített fiatal lányok; diákkatonák, akik nemcsak a harcoktól, hanem a japán parancsnokok kegyetlenkedéseitől is szenvednek; a japán szerelme védelmében önkéntesnek álló fiatal orvos, aki a japánok tömegpusztítást célzó kísérleteiben kényszerül részt venni; éhezés, félelem, a különböző ideológiák mentén ügyködő, csoszon függetlenség nevében sokszor gyilkoló csoportok; kegyetlen rendőrségi kínzások; a pozícióban levő japánokkal kollaborálók a függetlenné váló országban újra vezetők lesznek; a függetlenné válás kezdeti időszakának hatalmi harcai; árulások kicsiben és nagyban, aztán a borzasztó testvérháború - és a lista messze nem teljes.

vlcsnap-9050-01-07-14h36m54s461.png

A fentiek azonnal egyértelművé teszik, hogy nem andalító, romantikus történetet látunk, mégis nézni kell. A monitor elé ragaszt annak ellenére, hogy együtt szenved a néző a szereplőkkel. Megrázó, ahogy az volt Korea akkori története is.
Akit azonban mélyebben érdekel a nép történelme, nézze meg: a dráma segítségével tisztábban fog látni, és többet fog érteni.

A sorozat nem a már agyonunt klisékből épül fel. Váratlan és sajnos életszerűen fájdalmas fordulatok követik egymást, folyamatosan fenntartva a néző figyelmét. Nincs, vagy csak egy-két alkalommal van cliffhanger az epizódok végén, mégis az egyik rész után azonnal indítja az ember a következőt, mert látni akarja a folytatást. A drámai feszültség függőben hagyott cselekmény nélkül is folyamatosan jelen van.

A főszerepekben nem szépfiúkat, hanem hétköznapi arcokat látunk - még Chae Shi-ra sem a sziké jóvoltából olyan rendkívül finom és bájos arcú, mint a mai sorozatok színésznői - ezért még könnyebb azonosulni velük. Nagy szerencse, hogy a dráma készítésének idején még nem virágzott a koreai plasztikai sebészet.

Szenvedés, önzés, vér, kegyetlenség, halál - de szemben vele megjelenik az áldozatkész, önzetlen szeretet is.

Jó ez a kárpótlás, de boldoggá nem tesz senkit. Még az életben levőket sem. De talán kicsit megkönnyíti a hátralevő éveiket.

29906170001_4677522520001_thumb-newslook922060.jpg

Több, mint a semmi.

 

A fentiek óta eltelt egy év. Ám, ahogy ma hírül adták, a két ország közötti megállapodás nem hozott megnyugvást.

Nagy volt japán oldalról a tiltakozás, amikor a szöuli japán nagykövetség tőszomszédságában szobrot állítottak a háború éveiben elhurcolt és szexrabszolgaságra kényszerített koreai nők emlékére. Aztán 2015 decemberében úgy tűnt, sikerült rendezni a kérdést - Japán legalábbis így hitte. A dél-koreai külügyminiszter akkori megfogalmazása ugyan kissé óvatosnak és korántsem lezárt ügyről tanúskodónak tűnt. Ő ugyanis azt mondta, országa vizsgálja, hogyan lehet visszafordíthatatlanul megoldani a kérdést.

 

170106125618-01-comfort-woman-statue-exlarge-169.jpeg

Ehhez képest, a Yonhap jelentette, hogy 2016. december 28-án egy civil csoport megpróbált felállítani mementóként egy szobrot a busani japán konzulátus épülete előtt. A szoborállítást a dél-koreai rendőrség ugyan megakadályozta, de a közfelháborodás hatására a helyi hatóságok bocsánatot kértek, majd lehetővé tették a szobor elhelyezését. Egy héttel ezelőtt aztán a szobor megjelent a konzulátus előtt.

Erre reagálva 2017. január 6-án a japánok tiltakozásul ideiglenesen visszahívták dél-koreai nagykövetüket és konzuljukat. A japán kormány szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy az akció sajnálatos következményekkel járhat a további kapcsolatokra nézve, illetve hogy Tokió felfüggeszti magas szintű gazdasági tárgyalásait Dél-Koreával.

4609.jpg

Vajon mikor zárul le a két ország közötti vita, főként pedig mikor jön el a megbocsátás pillanata?

4 komment kárpótlás komfortnők Tovább
Frissített - Kárpótlás a komfortnőknek, avagy Japán kapitulált Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
4 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Kedves Phenjan - dokumentumfilm az Észak-Koreába "hazatérőkről" Kedves Phenjan - dokumentumfilm az Észak-Koreába "hazatérőkről"
  • Our Homeland - filmfelirat  és -ajánló Our Homeland - filmfelirat és -ajánló

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr428206646

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bicepsz Elek77 2015.12.29. 11:07:03

"A magányosan ülő lány, a mellette üresen álló szék jelképezi a tönkrement nők tragikus életét, akik múltjuk miatt egyedül, család nélkül élték le életüket."

Ma Nyugaton ez dicsosegnek szamit. Hol itt a problema? Nem ertem
Válasz erre 

midnight coder 2015.12.29. 13:32:48

@Bicepsz Elek77: Talán mert akkor és ott nem számított annak.

Aztán jött a koreai háború. Koreainak lenni szívás volt akkortájt, észak-koreainak lenni pedig ma is az.
Válasz erre 

cinke56 2015.12.29. 20:37:44

@Bicepsz Elek77: Meg hát, egy kicsit más helyzet, ha valaki önként és dalolva gondolja úgy, hogy nem akar családot, mint amikor azért kénytelen így élni, mert az éveken át tartó kényszerű prostitúció miatt válik érinthetetlenné.
Válasz erre 

cinke56 2015.12.29. 20:41:30

@midnight coder: Hogy már a koreai háború előtt sem volt mindig fenékig tejfel az életük:
uticelkorea.blog.hu/2014/09/14/a_megbizhatatlan_emberek_koryo-saram
Csak erről mifelénk nem esik szó.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • A magas épületek eltakarják az eget - Csilszu és Manszu
  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) chilsu and mansu (1) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) DMZ (1) dmz (2) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (7) filmek (1) filmfelirat (14) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 június (1)
  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard