ÚTICÉL - KOREA

Koreai kertek - de hol?

Koreai kertek - de hol?

Amikor Choi Chang-Hwan, a 71 éves nyugdíjas, valamikori olajipari munkás reggelente az édes verébcsiripelésre felébred, nem az újságot lapozgatja, miközben a reggelire vár. Szöul északkeleti részében, a Junghwa-dong egyik kétemeletes házában levő lakásában kiugrik az ágyból, és azonnal a tetőre siet, hogy ellenőrizze a zöldségek növekedését.

15213635.jpg

 

 Ezt a posztot az én egyetlen Emőke nevű ismerősömnek ajánlom, aki tiszteletreméltó szenvedéllyel és szeretettel eteti finom és egyben egészséges ételekkel családját, barátait, az útjába kerülő gyerekeket és - a madarakat.
Axel Munthe San Michele regénye c. művében ezt írja:
"Ahol angyal van, ott madár is akad."
Emőke környezetében boldogan élnek a madarak, köztük az én kedvenceim, a cinkék. Nem véletlenül.
Szerdán az Emőkéket ünneplik névnapjuk alkalmából. Isten éltesse kedves Emőke!

Dél-Korea, mint talán közismert, meglehetősen sűrűn lakott ország. Miközben területe alig nagyobb Magyarországénál, lakóinak száma a miénknek ötszöröse. Ráadásul az ország területének jelentős része hegyvidék, amely nem feltétlenül alkalmas városok kialakítására. Persze a legfontosabb szempont nem is ez, hanem az elmúlt pár évtizedben bekövetkezett gazdasági-társadalmi változások. Ez eredményezte, hogy az emberek elhagyták, sőt folyamatosan hagyják még ma is el szüleik-nagyszüleik lakóhelyét, és beköltöznek a városokba, lehetőleg Szöulba. A gyors urbanizációt jelzi, hogy míg 1910-ben a lakosság 10%-a élt városokban, mára ez az arány megfordult, jelenleg a népességnek több mint 90%-a 20 ezres vagy népesebb városokban, a túlnyomó rész Szöul 90 kilométeres körzetében lakik.

10roof2.jpg

Szöul így, lakóit tekintve óriásira növekedett: tíz és félmilliós nagyváros lett, elővárosokkal együtt pedig egészen hajmeresztő, több mint huszonöt és fél millió lakost számlál. A tízmilliónál több koreai egy Budapestnél alig nagyobb - Szöul 605, Budapest 525 négyzetkilométer - területen él, azaz inkább szorong.

Dél-Korea a 23. legsűrűbben lakott ország a világon.

2015_05_27_14_46_54.jpg

A számok alighanem kellően mutatják, milyen okosan kell gazdálkodniuk a hellyel. A szűkösség enyhítését az utóbbi évtizedekben a magas házak építésével igyekeznek megoldani. Itt kell megjegyezni, hogy a városkép meglehetősen kusza. A korábban épített 5-6 emeletes házak mellett magasodnak a 20-30 emeletes újonnan épített modernnek mondott csodák.
Ám a hely még a felhőkarcolók dacára is kevés, így a koreaiak köztudomású természetszeretete és -igénye nehezen elégülhet ki. Amellett, hogy ahol csak lehet, igyekeznek fákat-bokrokat ültetni, kicsinyke parkokat létrehozni, nagy lelkesedéssel telepítenek kerteket - a házak tetejére.

dogoji4-610x457.jpg

e25eda7a09d503059741a3d3a9dc85a7.jpg

gardenroof.jpg

rooftop-2.jpg

roof4.jpg

rooftop-3.jpg

rooftop0002.jpg

rooftop-garden.jpg

111754897-roof-garden-gardener-korean-seoul.jpg

Bevallom, utazásunk során irigykedve néztem a sok-sok lapos tetőt, amelyre az itthoniakkal ellentétben nemcsak fel lehet menni, hanem kint lehet üldögélni, mosott ruhát teregetni, óriási mázas agyagedényekben kimcsit érlelni és - ami a legörömtelibb - kertet telepíteni!

skor51549_1.jpeg

Az a gyanúm, hogy alig van olyan tető, amelyet ne használnának ki a fentiek valamelyikére. Nem beszélve arról, ami aztán végképp szívsajdító irigységgel tölt el, hogy aprócska tetőlakások vannak sok ház tetején. Ilyenben lakni régi és megvalósíthatatlan vágyam, de ez persze az én bajom.

img_7965.jpg

shack-on-the-roof-korea_9_-l.jpg

A koreai nagyvárosokban részben a középületek tetején alakítanak ki kerteket, ezek lehetőséget kínálnak a munka közbeni szusszanásra. Kávézók is települnek az ilyen tetőkre. Kisebb-nagyobb szállodák, vendégházak is élnek a tető adta lehetőséggel: a mi Jeju-i kis hotelünk napernyővel árnyékolt kerti székeket és asztalt kínált pihenés céljára, amit mi boldogan ki is használtunk. De a lakóházak lapos tetőit is hasonlóképpen hasznosítják.

busan_newday_garden_rooftop.jpg

A képek tanúsága szerint kert helyett alkalmazzák, de van egy másik célja ezeknek a tetőknek. Az élelmiszerek - elsősorban a zöldségfélék - magas ára, az egészséges táplálkozás igénye miatt sokan élnek a világ számos országában kedvelt "urban farming" technikával. Érdemes elolvasni a témát összefoglaló wikipédiás szócikket, és közben elgondolkodni, mi itt Magyarországon miért nem tesszük azt, amit Szöulon kívül még számos világváros - New York, Kairó, Mumbai, Peking, Shenzhen és Rosario, hogy a legnagyobbakat említsem - megvalósít. Európában Németország és Anglia áll az élen az urban farming megvalósításának kérdésében. 

Busani szállásunk ablakából ráláttunk a mi szobánk alatti szinten végződő szomszéd épület tetejére, ahol egy férfi és egy nő szorgalmasan kapált a tetőtéri konyhakertben.

Mint a videóban látható, nemcsak zöldségeket lehet termeszteni ezekben a kertekben, hanem méhkaptárak elhelyezésével mézet is termelhetünk. És korántsem csak a nyugdíjasok szórakozása a palántázás.

A képek azt is bizonyítják, hogy a gyerekeknek tanítgatják a városi kert gondozásának módját. Nem lehet elég korán megszerettetni velük a természetet!

2015073000517_0.jpg

garden-project-pioneer-in-urban-rooftop-farming_02.jpg

A városi konyhakertek természetesen nem kizárólag tetőtereken létesülnek. 2013-ban már kb. 1.200 ezer volt azoknak a dél-koreaiaknak a száma, akik a nagyvárosokban maguk termesztették meg a zöldséget. Közülük mintegy 700 ezren szöuliak, tehát a fővárosban nagyjából minden hetvenedik ember városi hobbikertész.

korsch5.jpg

Talán meglepő, hogy a koreai Élelmiszeripari, Mezőgazdasági, Erdészeti és Halászati ​​ Minisztérium elégedetlen az eredménnyel. Szeretné ösztönözni az embereket, és elérni hogy 2020-ra a lakosságnak 10%-a kezdjen bele a városi gazdálkodásba. Ennek érdekében 8000 közösségi gazdaság megalakulását támogatja, 3000 hektár földet, valamint 7200 hektár használatlan területet - például háztetőt - bocsátva rendelkezésükre. Szöul és Busan város önkormányzata a kertek létrehozásához 50-100%-os anyagi támogatással járul hozzá.

20120615000317_0.jpg

Mondanom se kell, hogy a koreaiak a megfelelő népszerűsítés érdekében bevetették a nagy tömegek által nézett televíziót is. A KBS2TV Human Condition Season címen futó show sorozatának harmadik évadát a városi farmerkedésnek szentelte. Ebben többek között a hattagú csapat tagja volt a közismert séf, Choi Hyun-seok (Pellegrino névre hallgató étterme a világ 50 legjobbja közé tartozik), Park Sung-kwang humorista, Jo Jung-chi énekes. 2015. május 10-én a szöuli Yeongdeungpo-gu irodaház tetején láttak neki a kert építésének és művelésének.

931_353_3328.jpg

A koreai embereknek - ebben sajnálatosan nem tudtunk még versenyre kelni velük - fejlett közösségi kultúrájuk volt, amely láthatólag ma sem veszett ki.

Érdemes lenne követni őket.

Az utóbbi években nálunk egyre nagyobb az igény a bio-, de legalábbis biztonságos élelmiszerekre. Egyre többen figyelnek arra, mit esznek. Lehetőség szerint igyekeznek nem az olcsót, hanem a minőséget választani. Bio- vagy termelői piacokon vásárolnak. Ennek ismeretében nem tűnik vadnak az ötlet: lennének sokan, akik szívesen belecsapnának a városi kertészkedésbe. A dolog több szempontból is hasznos lehetne: közösségeket alakítana a szomszédokból, kivinné a szabadba a lakásukba zártan, tévé és számítógép előtt üldögélő embereket, csökkentené az egyedül élő emberek magányát, a multik által forgalmazott, ki tudja honnan hozott, ki tudja, milyen módon előállított helyett saját termesztésű, tehát egészséges, akár vegyszermentes zöldségek kerülnének az emberek tányérjára. Nem beszélve arról, hogy a lapos tetőkön kialakított kertek növelnék a zöldterületet, és az egyre forróbb nyarakon kellemesen hűtenék az épületet.

Nálunk is megkezdődött a közösségi kertek művelése, ahogy az Index mai Nagykép rovata meg is mutatja az örömteli kezdeményezés egyes helyszíneit. 
2010-től a KÉK, azaz a Kortárs Építészeti Központ foglalkozik ennek meghonosításával, segítik a kertek kialakítását, a tudástár létrehozását, a városi kertészkedés önszerveződő mozgalommá fejlődését. A segítségükkel kialakított kertek azonban nem terjednek ki a tetőkre. Hazánkban közel 788 ezer panellakásban élnek emberek, ami azt jelenti, hogy a teljes lakosságnak minimálisan egyötöde - lakásonkánt három fővel számolva - olyan házban lakik, amelynek lapos teteje alkalmassá tehető lenne a kertépítésre, és akkor még nem beszéltünk a rendszerváltozás után épült lakóparkok, meg persze a korábban készült, nem telepszerű házak lapos tetőiről.

Tudom, a dolog nem olyan egyszerű, kellene hozzá egy új panelprogram, amely támogatná a lapos tetők járhatóvá tételét, a vízszigetelés és vízelvezetés megoldását, a termesztés egyéb módon való segítését. Egyszóval kellene hozzá kormányzati akarat is. Ha ez meglenne, az emberek könnyebben, nagyobb kedvvel kapcsolódnának be a most lassan és akadozva induló kezdeményezésbe. Örömteli, hogy a megalakult Városi Kertek Egyesülete számos támogatót mondhat magáénak.

Talán lassanként a kispesti Kosárfonó utca lakói is belátják ennek létjogosultságát. Ma még szép számmal vannak ugyanis ellenzői. Bizakodjunk, hogy előbb vagy utóbb mi is képesek leszünk felismerni azt, ami például a koreaiaknak sikerült.

great_tit_2.jpg

Szólj hozzá! városi kertek Tovább
Koreai kertek - de hol? Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Brazília, a választott haza Brazília, a választott haza
  • Híd az úthoz Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow Ragyogó pillanat - Everglow
  • Koreai papírárvák az USA-ban Koreai papírárvák az USA-ban

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr708505998

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész
  • Értékőrzés
  • Nem én írtam...

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) dmz (2) DMZ (1) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (6) filmek (1) filmfelirat (13) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • 2021 szeptember (2)
  • 2021 július (1)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard