ÚTICÉL - KOREA

Újraéledő pagodák

Újraéledő pagodák

A pagoda toronyszerű, többszintes, kőből, téglából vagy fából készült építmény, főként Kelet- és Délkelet-Ázsiában; általában buddhista templomegyüttes része. A sztúpák félgömb alakúak, amelyeknek felső része elvékonyodott, megnyúlt. A legismertebb pagodatípus Kínában, Koreában és Japánban jött létre. A magas torony kör, négyzet vagy sokszögű alapú alsó szintjére további, egyre csökkenő méretű, az alappal megegyező formájú szintek épülnek. Nagyon érdekes a pagoda szó etimológiája. Egyik elképzelhető magyarázat szerint a nyolcszögletű jelentésű szó - Pa-Ko-Ta - dél-kínai kiejtéséből jött létre.

A Mireuk templom az észak-csollai Iksan város ékessége. Kőpagodája a Mireuksaji seoktap (미륵사지석탑) a Pekcse királyság időszakában (Kr.e. 18.-Kr.u. 660.), a 7. században épült, ma Dél-Korea nemzeti kincseinek sorában tizenegyes számon tartják nyilván. Ez az ország legnagyobb, egyben legrégibb pagodája, amely eredetileg kilenc szintes volt.

A buddhista templom építésének története szerint Mu király és felesége egy látomás nyomán rendelte el a Yonghwasan hegyi Maitreya tó lecsapolását, amelynek helyén felépült a templom. Az építéshez a király a legjobb mestereket küldte el. A kolostor középpontjában három pagoda épült - egy kőből, kettő pedig fából - az utóbbiak állítólag a legnagyobb pekcsei mester, Abidzsi munkái. A kőpagoda építészetileg jelentős alkotás, a fáról kőre való átállásról tanuskodik. Egyúttal az is megfigyelhető rajta, hogy építésekor a fafeldolgozó technikákat alkalmazták. Mivel koreai fa pagodák nem maradtak fenn, így ezen tanulmányozhatók a fa pagodaépítés módszerei.

A történelem viharai nyomot hagytak rajta, legutóbb 1915-ben a japán gyarmati uralom idején esett át javításon, ám a torony elvesztette eredeti alakját, mert a javítás szegényes módon történt. Az összeomlás elkerülésére csupán annyi történt, hogy a sérüléseket betonnal befoltozták.

2013-ban a koreai Kulturális Örökség Hivatala döntött a pagoda közel eredeti állapotába való helyreállításáról. 2016-ban, azaz idén kellett volna elkészülnie, amelyre megközelítően 18 és fél millió dollárnak megfelelő összeget szántak, de a munkálatok befejezése 2017-re csúszik át.

A torony olyan súlyosan sérült, hogy hat szint maradt meg az északkeleti oldalon, a felső három szintről nem maradtak fenn feljegyzések, ezért azok rekonstrukciójára nincs lehetőség.pagoda.jpg

mireuksa_temple_site.jpg

1306392_image2_1.jpg

1306548_image2_1.jpg

A beton elbontásán fáradoznak a munkások.

20151229001993_0.jpg

Az első szinten már láthatók a beállított kőoszlopok.

20151229001995_0.jpg

A bontási munkák feltárták az építés tikait. Több ezer faragott kő alkotta a talaj és a kőtömbök közötti vékony réteget, amelyen eloszlott a pagoda súlya, mintha egy óriási párnán helyezkedett volna el. Ez eredményezte a torony tartósságát. A helyreállítás során a szakemberek ezt az ősi technikát alkalmazták, lehetőség szerint felhasználva a megmentett régi kődarabokat, és csak a megsemmisülteket pótolták új kövekkel. Az új pagoda 62%-ban a régi anyagok felhasználásával fog elkészülni. Az új köveket akril festékkel színezik annak érdekében, hogy a színük igazodjon a régihez. Az 1993-ban helyreállított keleti pagoda építésének tanulságai nyomán alkalmazzák ezt a módszert. Annak restaurálásánál még nem így jártak el, ennek eredményeként több évvel később is úgy nézett ki a torony, mint egy másolat.

20151229001996_0.jpg

(Csak halkan jegyzem meg: a restaurálásnál a kiegészítéseket mindig olyan módon kell elkészíteni, hogy jól elkülöníthetők legyenek az eredeti és a pótolt részek. Legalábbis Európában ez a szabály. Koreában láthatólag nem ezt a gyakorlatot követik. Mint tudjuk, a turisták által lelkesen látogatott királyi paloták nagyrészt rekonstrukciónak tekinthetők, hiszen az eredeti épületek az idők folyamán erősen sérültek. A paloták azonban elrejtik a rekonstruálás tényét. A felületes szemlélő akár azt is hiheti, ott jár-kél, ahol a történelmi sorozatokból ismert erős vagy erőtlen királyok, a fiaikat ármányok és gyilkosságok árán trónra juttató anyakirálynék, és az őket szolgáló népes sereg élte mindennapjait.)

2009 januárjában, az ásatások során több régi, értékes tárgyat találtak a helyszínen.

A kőpagoda mellett talált aranyozott bronzedény.

131029_iksan_jeonju_museum2.jpg

A nyugati pagoda mellől egy arany lemez került elő, amelynek mindkét oldalán klasszikus kínai véset látható. Az arany háttéren jól olvashatók a vörös írásjelek. A szöveg a templom építését írja le.

131029_iksan_jeonju_museum7.jpg

A videóban látható fehér torony természetesen nem a most szépülő nyugati, hanem a 93-ban helyreállított keleti pagoda. 4:05-től jól szemügyre vehető a talajban elhelyezett sok-sok kő, amely a párnát alkotja, az ásatáskor fellelt, ma már a helyi múzeumban bemutatott tárgyak, a most készülő nyugati torony munkálatai.

A wikipédia pagodákról szóló szócikke felsorolja a legjelentősebb pagodákat, köztük azt a Porcelán tornyot (Bao'en, azaz Hála templomát) is, amelyről én egy régi könyvből szereztem tudomást.

Évekkel ezelőtt volt szerencsém lapozgatni Erasmus Francisci Ost- und West-Indischer wie auch Sinesischer Lust- und Stats-Garten 1668-ban, az Endter kiadásában napvilágot látott terjedelmes munkáját. Ebben sok más érdekesség között a 15. században épült, 79 méter magas, kilenc emeletes pagodát ábrázoló rézmetszet keltette fel a figyelmemet. Bár ez a pagoda több mint kilencszáz évvel később épült, mint a koreai, nem kevésbé izgalmas. A négy kínai, történelmi főváros egyikében, Nankingban magasodó torony tetejét arany ananász, az oldalait a napsütésben csodásan ragyogó porcelánlapok díszítették. A toronyban 156 harangocska volt felfüggesztve, amelyek elbűvölően csilingeltek a szél hatására. Éjszakánként 140 lámpás világította meg a mázzal borított, kőagyag lapokon látható növény- és állatábrázolásokat. A nyolcadik szintre felvezető csigalépcsőnek 140 foka volt, az épület nyolcszögletű alapra épült.

Nem ez volt korának legmagasabb épülete, de hogy a legszebb volt, az bizonyos.

A pagoda 1801-ben már megsérült egy villámcsapás következtében. Ekkor a három legfelső emelet megsemmisült. A 19. század közepén, a Tajping felkeléskor aztán teljesen elpusztult.

_mg_8081_1024_kiad.jpg

A 17. századi utazó, Johan Nieuhof kínai emlékirataiban a világ hét csodája egyikeként emlegette.

Megmaradt azonban az eredeti kapu.

original_arched_door_top_detail_of_the_porcelain_tower_of_nanjing.jpg

2010-ben egy kínai üzletember 156 millió dollárnak megfelelő jüant adományozott arra a célra, hogy pagoda romjain felépüljön egy új torony. 2015. december 16-án, több évig tartó építkezés eredményeként átadták a Porcelán tornyot. Mint látható, a kínaiak nem egy rekonstruált pagodát építettek, azonban a torony mellett létrehozott emlékparkban megtekinthetők a régi pagoda maradványai. A mai kor divatja szerint a porcelán helyett üvegből és acélból készült. A koreaival szemben, itt szó sincs a régi újraépítéséről, ám szépséghibája ennek is van. Miközben a kínai buddhizmus központjának hirdetik, a kivilágított Buddha szobrok, és az egész helyszín kissé Las Vegast idézik. 

b083fe96faac17dc6ef501.jpg

b083fe96faac17dc6ef502.jpg

b083fe96faac17dc6ef504.jpg

c03fd55e710817ddaecd47.jpg

02-16-2016_porcelaintower066.jpg

c03fd55e710817ddaecd42.jpg

 

Szívesen felmennék mindkét pagoda legfelső szintjére, hogy megcsodáljam a kilátást, de nem egyedül. A társ akit erre választanék, azonban talán csak a következő inkarnációban csatlakozik hozzám, tehát várok.

cinke.jpg

 

Szólj hozzá! nanking pagodák iksan Tovább
Újraéledő pagodák Tovább
Facebook Tweet Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Tűnődés múlton és jelenen Tűnődés múlton és jelenen
  • ... aki csendben tornyot épít ... aki csendben tornyot épít
  • Híd az úthoz Híd az úthoz
  • Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi! Észak- vagy dél-koreai? Esetleg japán? Nem! Zainicsi!
  • Koreai papírárvák az USA-ban Koreai papírárvák az USA-ban

A bejegyzés trackback címe:

https://uticelkorea.blog.hu/api/trackback/id/tr758447336

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Ajánlott oldalak

  • Korea ékkövei

Bejegyzések

  • Tűnődés múlton és jelenen
  • A magas épületek eltakarják az eget - Csilszu és Manszu
  • ... aki csendben tornyot épít
  • Brazília, a választott haza
  • Munkásokat hívtunk és emberek érkeztek
  • Híd az úthoz
  • Drog, avagy a koreai jéghegy csúcsa
  • Ragyogó pillanat - Everglow
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - második rész
  • Eltűnő és elfeledett népek Szahalinon - első rész

Címkék

agios neophytos monastery (1) ainuk (1) állampolgárság (1) amikor eljő a tavasz (1) an (1) andong (1) aogashima (1) apollinaire (1) apró szerzetesek (1) arirang (1) asakawa noritaka (1) asakawa takumi (1) a király és a bohóc (1) bae bien-u (1) bae hyoung-jun (1) balatongyörök (1) bangudae sziklavésetek (1) baráthosi balogh benedek (2) bari (1) bérelt oppa (1) bibimbap (1) bokbunja (1) bosszú (1) botanikus kert (2) boys do not cry (1) bozóky dezső (1) buan (1) Búbánatvölgy (1) búcsú (1) budapest (1) buddha (1) buddha születésnapja (1) buddhizmus (7) bukchon hanok (1) bulgária (1) busan (4) byeonsanbando nemzeti park (1) chaeseokgang (1) Changdeokgung (2) Cheonggyecheon patak (3) chilsu and mansu (1) Cho-ui (1) Choi Min-sik (3) chunjie (1) chuno (1) chun kyung-ja (1) cinke (1) ciprus (2) corallia beach (1) csehszlovákia (1) csilin tartomány (1) Csong An Szunim (1) cui jian (1) cukor (1) cyberbullying (1) daedunsan (1) dankook egyetem (1) Dasan (1) deulggae sujebi (1) diaszpóra (5) diktatúra (1) dmz (2) DMZ (1) dobogókő (1) dokdo (1) dokumentumfilm (1) dolmen (1) donguibogam (1) dowon choi (1) drámák (1) édes babpaszta (1) égi postás (1) éjszakai repülés (1) élelmiszerek (1) eorimok ösvény (1) erdő (1) erőd (2) észak-korea (1) észak-koreai árvák (2) etnikai koreai (4) európa (1) fák (1) fashion king (1) festészet (1) film (2) filmajánló (7) filmek (1) filmfelirat (14) filmkritika (1) fogyatékkal élők (1) főnix (1) forest of wisdom (1) forever enthralled (1) fotóművészet (1) fotórealizmus (1) frederick mackenzie (1) gaeamsa (1) gamcheon culture village (1) ganwolam (1) gochang (1) Gochangeupseong (1) gomso öböl (1) goseong (1) goyang (1) graffiti (1) Gwanghwamun (1) gyémánt szútra (1) gyerekek (1) gyereknap (1) Haedong Yonggungsa (1) haeinsa (1) haenyeo (3) hagyomány (1) hagyományos orvoslás (1) hallabong (1) hallasan (2) hallyu (1) hampyeong (1) handel (1) hangszerek (1) hanok (1) han hyo-joo (1) han youngsoo (1) harangöntés (1) harbin (1) háztető (1) ha my (1) hendri hamel (1) heo jun (1) himalája (1) hímzés (1) hiperrealizmus (1) holdújév (1) hollywood budapesten (1) hwang dzsini (1) hyeonjong király (1) iksan (1) ikseon-dong (1) indie rock (2) insadong (2) insane (1) iparművészet (1) iskola (1) jack london (1) jade garden (1) japán (2) japán kert budapesten (1) japán megszállás alatt (1) japán sziget (1) jaurim (1) jégfesztivál (1) jeju (8) jenbien (1) jeokbyeokgang (1) Jeongseon (1) jeong joongwon (1) jeonju (1) jeonju bibimbap fesztivál (1) jindo (2) jindoi dog (1) jogyesa (2) joo myung-duck (1) joseon (2) jun dongdzsu (2) jupo (1) k-pop (4) kábítószer (1) kalligráfia (1) karácsony (3) kárpótlás (1) katasztrófa (1) katolicizmus (1) kazahsztán (1) kelet-ázsia (2) kenyér (1) kényszergyógykezelések (1) kétségek (1) kézírás (1) kiállítás (1) kilakoltatás (1) kimcshi (1) kim chu-ja (1) Kim Deog-young (1) kim jaejoong (1) Kim Ki-chan (1) kim ki-chang (1) kim ki-duk (1) kim nam gil (1) kim sun hyuk (1) kim yoon-ah (1) kína (1) kínai - koreai kulturális viszály (1) kismarton (1) kiszeng (1) kitoloncolás (1) klasszikus zene (2) kokdu (2) komfortnők (1) konfucianizmus (1) könyvtár (1) koreabarát japán tudósok (1) koreai árvák (2) koreai drámák (1) koreai fekete szeder (1) koreai festészet (3) koreai film (1) koreai gyerekek (3) koreai kulturális központ (4) koreai mitológia (1) koreai nyelv (1) koreai öregek (1) koreai sorozat (1) koreai szobrász (1) koreai szórakoztatóipar (1) korean wedding (1) korrupció (1) koryo-saram (2) közmondások (1) közösségvállalás (1) kutyahús (1) ladieu (1) lámpás (1) leesong hee-il (2) lee jae-hyo (1) lee jung seob (1) lee wan (1) legyező (1) lengyelország (1) levendula (1) lotus lantern fesztivál (1) magocska (1) magyarország (1) magyar tankönyv (1) maisan tartományi park (1) mai ratima (1) Man on the Edge (1) maria schutz (1) média (1) mei lanfang (1) messiás (1) metoo (1) midang (1) migráció (1) min byung-hun (1) Miryang (1) modo (1) mot (1) művészfilmek (1) my lawyer mr. jo (1) naejangsan nemzeti park (1) naesosa (1) nagypéntek (1) namdaemun (2) namhansanseong (1) namsadang nori (1) namsan torony (1) nanking (1) ndk (1) nell (1) nemes nagy ágnes (1) nők helyzete (1) NSZK (1) nyivhek (1) ökoszisztéma (1) önrendelkezés (1) önvédelem (1) örökbefogadás (4) pafosz (2) pagodák (1) paju book city (1) palota (1) pansori (2) park yoochun (1) patbingsu (1) piac (2) pilinszky jános (1) Pilis (1) planet of snail (1) postman to heaven (1) pyeongchang (1) rain (1) ramsari egyezmény (1) regény (1) relaxálás (1) rock (1) románia (1) rudolf steiner (2) sámánizmus (1) samsung magyarországon (1) sang-yeo (1) sapsalgae (1) sárkány (2) sejong city (1) selyem (1) seollal (1) seonnyeotang (1) seonunsa templom (1) seoraksan (1) seoullo 7017 (1) seo jeong-ju (1) shameless (1) silenced (1) sinheung (1) song chang-ui (1) song mongyu (1) space out competition (1) springtime (2) Ssanggyesa (1) suk chang woo (1) sweet sorrow (1) szahalin (1) szahalin-koreaiak (2) szeretet (1) szobrászat (1) szórakoztatóipar (1) szöul (12) szovjet-oroszország (1) táblanyomat (1) taeanhaean nemzeti park (1) táncelőadás (1) tapsa templom (1) tavasz (1) teakultúra (1) templom (3) tenger (1) tengerpart (1) természetfotók (2) természetvédelem (1) tiltakozás (1) torz hősünk (1) tripitaka koreana (1) ugeum-am (1) ugeum-bawi (1) uilták (1) ulleungdo (1) ulsan (1) unesco bioszféra rezervátum (1) unesco világörökség (2) unni (1) útleírás (3) üzbegisztán (1) városi kertek (1) vay péter (1) vegyesházasság (1) velencei biennálé (1) vietnami háború (1) viktor coj (3) virágfesztivál (1) Yakcheonsa (1) yanagi soetsu (1) Yangnyeongsi (1) yeomiji (1) yeongheungdo (1) yiruma (1) yi maechang (1) Yi Mok (1) yi mun-yol (1) yongcheonsa templom (1) yoochun (1) yun dong-ju (2) zainicsi (3) zen buddhizmus (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2025 július (1)
  • 2025 június (1)
  • 2025 április (1)
  • 2024 október (1)
  • 2024 május (2)
  • 2024 január (1)
  • 2023 augusztus (1)
  • 2022 október (1)
  • 2022 szeptember (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • 2021 október (2)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard