Egyetértési megállapodást írt alá Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Jum Hong Csul, Dél-Korea ötödik legnagyobb városa, Daejeon metropolitan city (Tedzson) polgármestere a két város közötti együttműködési kapcsolat 20. évfordulója alkalmából csütörtökön - tájékoztatott a Főpolgármesteri Hivatal.
Az 1994-ben kötött városszerződés megerősítését szolgáló egyetértési megállapodás keretében a felek megegyeztek abban, hogy a jövőben delegációik kölcsönös látogatást tesznek egymás városában, emlékszobrokat állítanak és állatkerti állatcserét valósítanak meg - olvasható a hivatal kommunikációs igazgatóságának közleményében.
Mint írták, a gazdaság, a tudomány és a technológia területén történő együttműködés első lépéseként a Főváros Önkormányzata a tedzsoni városvezetés meghívásának eleget téve részt vesz az I. Daejeon-i Globális Innovációs Fórumon.
A kultúra és művészetek területére is kiterjedő megállapodás értelmében kölcsönösen elősegítik az előadó-művészeti csoportok és kiállítások cseréjét, különösen a nagyobb fesztiválokat jelentő eseményeken. A tervek között szereplő ifjúsági csereprogram lehetőséget nyújt majd a két város fiatal diákjai számára egymás kultúrájának megismerésére és jobb megértésére - olvasható a közleményben.
Tarlós István az eseményen Budapest nevében köszöntötte a távol-keleti delegációt és vezetőjét, kiemelve, hogy Dél-Koreára és a koreai népre Magyarország barátként tekint. A most aláírt egyetértési megállapodásra utalva a főpolgármester reményét fejezte ki, hogy a két város közötti, hosszabb múltra visszanyúló együttműködés a jövőben számos területre kiterjesztve értékes tartalommal telik majd meg.
Daejeon Dél-Korea középső részén található másfél milliós nagyváros. A 80-as években a kormány úgy döntött, bizonyos feladatokat Szöultól átad Daejeonnak, így 12 kormányzati hivatal itt működik, nem a fővárosban. 18 egyetem működik a városban. Daejeon kis falu volt 1905-ig, amikor a Gyeongbu vasút létrehozása eredményeként fejlődésnek indult. Az 1926-os Honam vasútvonal megépítése közlekedési csomóponttá tette a települést. 1932-ben Gongju helyett Daejeon lett Chungnam tartomány központja. A koreai háborúban nagy csata színtere volt a város. A 80-as években "közvetlenül szabályozott város" (Jikhalsi) lett, 1995-ben ezt az elnevezést változtatták nagyvárosra, így Daejeon a továbbiakban Daejeon Metropolitan City ("대전 광역시").
Daejeonban tudományos és művészeti múzeumok találhatók,
A város zenekara, a Daejeon Filharmonikus Zenekar 2012. december 11-én vendégszerepelt nálunk, azt nekem is volt szerencsém hallani. Dvorak h-moll gordonkaversenyét és a 9., Újvilág szimfóniát adták elő.
A mai és az 1920-as városkép mutatja, mekkora fejlődésen ment keresztül Daejeon.
Közlekedési csomópont - a képen a KTX állomás látható.
Talán mondanom sem kell, hogy a városban metró is van, igaz hogy csak egy vonalon közlekedik.
Meg hangulatos piac, ahol lehet bámészkodni. :)
Komoly hely Daejeon, míg a közeli Daecheon városban Iszap Fesztivált tartanak, addig itt a tudománynak rendeznek fesztivált. 1993-ban expónak adott helyet a város.
Az Expo híd éjszakai kivilágításban.
A Daejeon Expo Park bejárata a két kabalafigurával.
Az alábbi videó nem szokványos módon mutat meg valamennyit a városból.
Daejeon közelében található a 264 méter magas Gubongsan (구봉산 = kilenc csúcs) hegység. Ha nem is nevezhető eget karcolóan magasnak, szép sétát lehet tenni ott, amint a mellékelt ábra mutatja.
Hangulatos sétát lehet tenni az itt található nemzeti temetőben, amely egyben botanikus kert is.
Családok, a koreaiak apraja-nagyja idejár emlékezni és kikapcsolódni.
2014. március 26-án itt tartottak megemlékezést a dél-koreai Cheonan hadihajó négy évvel ezelőtti elsüllyedése miatt. Szöul Észak-Koreát hibáztatja, de Phenjan következetesen tagadja, hogy északról kilőtt rakéta okozta volna a szerencsétlenséget.
A képen a hadihajón szolgáló, a szerencsétlenségben életét vesztett fiát gyászoló apa látható.
Az Uam történeti park elmélyülést és békességet áraszt.
Aki nagyobb túrára vágyik: a várostól nyugatra található a Gyeryongsan Nemzeti Park, amely 1968-ban kapta a nemzeti park minősítést. A park összesen 1121 növényfajnak, 1867 rovarfajnak és 645 állatfajnak ad otthont, köztük négy veszélyeztetett fajnak: a nyestnek, vidrának, egerészölyvnek és fekete harkálynak.
El lehet látogatni a Jagwangsa templomhoz (자 광사). A legenda úgy tartja, hogy amikor az istenek lejöttek az égből, akkor itt éltek. Amikor megépült a templom, Song Siyeol úgy vélte, hogy ez a szent föld alkalmas lesz falusi iskola működtetésére, és az itt tanuló diákok szolgálni fogják a közösséget és az országot. Az iskola építése közben Song Siyeol egy borókafát ültetett, amely 300 évvel később még mindig büszkén áll a templom udvarán. A templom területére lépve a látogatók szembetalálkoznak a Seongjeonnyeongdangji emlékkővel, amely Song Siyeolra és az általa alapított iskolára emlékeztet. A kő egy kis tó partján áll, amelyben pontyok úszkálnak lustán a lótuszvirágok között. A bal oldalon álló harangot reggel 28, este 33 alkalommal kongatják meg. Jobb oldalon található a Dharma terem. A templom három szintes épület, amelyben megtalálhatók a melléktermek, például a Beopgo, Mogeo és az Unpan.
A város központi részén találjuk a Yuseong forró vizű forrást (유성 온천 지구) , amelyben télen és nyáron, azaz bármikor lehet fürdeni. A víz számos lúgos ásványi anyagot tartalmaz, például a kalciumot, káliumot, ként, szénsavat, kovasavat és a rádiumot. Ezek jó hatásúak neuralgiai és geriátriai betegségek esetében. A hagyomány szerint a forrás már a Baekje királyság idején ismert volt. A darvak gyakran időztek a forrás mellett. Erre figyelt fel egy férfi, akinek egyetlen fia megsebesült a sillaiakkal vívott csatában. A férfi látta, amint egy sérült szárnyú daru a vízben áztatja szárnyát, majd tapasztalta, hogy a madár meggyógyult. Odavitte beteg fiát, és nagy örömére a fiú a gyógyvíz hatására felépült sebesüléséből.
A daejeoni kormányzati komplexum és az Expo Park között terül el a Hanbat Arborétum, a legnagyobb ember alkotta arborétum. Ez magában foglal tizenkilenc tematikus kertet, köztük például magnólia kertet, gyógynövény kertet, sziklakertet, valamint egy gyümölcsfa kertet. Nyári időszakban 6-21, télen 8-19 óráig látogatható hétfő kivételével.
A hosszasabban a városban időzőknek érdemes ellátogatni a Deacheong-tóhoz, amely 1980-ban, a Daecheon gát megépülésekor jött létre, és Daejeon és Cheongju városát látja el ivóvízzel és az ipari létesítményekhez szükséges vízzel. A tóhoz vezető híresen szép útvonal a tengerszint feletti 200-300 méter magasságban kanyarog, a tó otthont ad vándor- és itt honos madaraknak. Nyáron, a tó felső részén a fehér gémek jól megfigyelhetők. Az itt található obszervatóriumból gyönyörködhetnek a látogatók a kilátásban. A tó körüli út kb. három órát vesz igénybe. A kirándulást érdemes kiterjeszteni a Deacheong gát megtekintésére.
A Ppuri Park nemcsak a pihenésre alkalmas szép környezetet biztosítja, hanem különféle rendezvényekkel is csábítja a látogatókat.
Természetesen Daejeonban is virágoznak tavasszal a cseresznyefák.
A városnézés és a kirándulások után nem szabad elmulasztani a Pong Dang Chocolate Cafe felkeresését, ahol nem kisuvickolt környezetben, de annál élvezetesebb édes gyönyörűségekben lehet részünk. A helyben, kézzel készített finomságok mellé a számos gyógytea közül választhatunk kedvünkre valót.
Egyszerű környezet, mintha a rokonok, barátok és üzletfelek kidobásra ítélt bútordarabjaival rendezték volna be a helyiséget, de a kínálat... El lennék veszve.
Daejeon esti látképe a Sikjang hegyről. Búcsúzunk Daejaeontól.